Ella has logged 300 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
27
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Edit this entry  
25
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Streams

Love Streams

1984
×
Edit this entry  
16
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maiden

Maiden

2018
×
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Walkabout

Walkabout

1971
×
Read the review Edit this entry  
01
Goodbye First Love

Goodbye First Love

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Upside

The Upside

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Disobedience

Disobedience

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
Edit this entry  
18
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tramps

Tramps

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Astronauts' Bodies

The Astronauts' Bodies

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
You Go To My Head

You Go To My Head

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry