Sort by

ella has logged 48 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
31
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
31
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Women Who Kill

Women Who Kill

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★½
Edit this entry  
30
Family

Family

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★½
Edit this entry  
28
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Summertime

Summertime

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Baywatch: Panic at Malibu Pier

Baywatch: Panic at Malibu Pier

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Edit this entry  
17
Marina Abramović: The Artist Is Present

Marina Abramović: The Artist Is Present

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Edit this entry  
12
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★½
Edit this entry  
11
Preposterous

Preposterous

2016
×
Edit this entry  
11
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Notes on a Scandal

Notes on a Scandal

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inferno

Inferno

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dollar

Dollar

1938
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Shadows

Shadows

1959
×
Edit this entry  
03
Craig's Wife

Craig's Wife

1936
×
★★★
Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★½
Edit this entry  
02
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry