Ella has logged 68 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
30
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★
Edit this entry  
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★½
Edit this entry  
20
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Malevolent

Malevolent

2018
×
Edit this entry  
10
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★½
Edit this entry  
05
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★½
Edit this entry  
15
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
1922

1922

2017
×
★★
Edit this entry  
30
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invitation

The Invitation

2015
×
½
Edit this entry  
01
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★½
Edit this entry