• The Big Lebowski

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★½

  • Clueless

    ★½

  • Four Weddings and a Funeral

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★½

  • Misery

    ★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Beetlejuice

  • Planes, Trains and Automobiles

    ★★★

  • She's Gotta Have It

    ★★★½

  • Blue Velvet

    ★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★

  • The Breakfast Club

    ★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Blow-Up

    ★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★