• Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    okay.
    Start of with the negatives - I don't think this film is the greatest film ever made. The dialogue leans ever so slightly into the realm cliché; it felt like a lot of it was really good soundbites. I think my viewing experience was ruined by mostly the fact I watched the trailer, I would really recommend watching the film knowing nothing whatsoever. Just know it has Carey Mulligan in it and I would certainly read the trigger warnings.…

  • Stronger

    Stronger

    ★★½

    Jake gyllenhaal
    Jack gallonhall
    Jaff jalgonjall
    Baff balbonwall
    Bake balloonhaul

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★½

    Linda!

  • Good Time

    Good Time

    ★★★★

    Jet black to blonde in the space of about an hour? Now that's impressive.

  • News of the World

    News of the World

    ★★½

    Tom Hanks plays Tom Hanks so well in this.

  • Chernobyl

    Chernobyl

    ★★★★½

    Theres so many things to love about this series. Its beautifully shot, well acted and really well written - the balance of the facts behind the disaster and the human impact of it is woven together so well. Would happily watch it again

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I really wish I liked this film more but I think if I'm going to watch a film for three hours I need a more conclusive ending than just 'they'll do it in the next one'.

  • The Dig

    The Dig

    ★★★½

    Quite heart warming and neatly ties in themes about legacy and death with the excavation and the characters lives.

  • Planes, Trains and Automobiles

    Planes, Trains and Automobiles

    ★★★

    Was nice and quite sweet, a pretty middle of the road feel good film.

  • Casting JonBenet

    Casting JonBenet

    ★★★

    Really liked how it looked conspiracy and a really clever way of presenting it. Its unsettling and weird but a great look into the way people try to make sense of an unexplainable event.

  • Spree

    Spree

    ★½

    Felt like an underdeveloped black mirror copy at times, felt very surface level which I suppose could work as a commentary on social media but didn't sit right with me. Ironically, felt like the type of film you could watch while being on your phone the whole time.

  • The Revenant

    The Revenant

    ★★★★

    Bryn gave this a 4.5.