Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Zola

Zola

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Thousand Pieces of Gold

Thousand Pieces of Gold

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
14
Chocolate Babies

Chocolate Babies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chutney Popcorn

Chutney Popcorn

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Read the review Edit this entry  
08
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Well Spent Life

A Well Spent Life

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Time Masters

Time Masters

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Plastic Dome of Norma Jean

The Plastic Dome of Norma Jean

1966
×
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
Read the review Edit this entry  
22
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood

Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood

2002
×
½
Edit this entry  
05
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
27
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
SLC Punk

SLC Punk

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
Read the review Edit this entry  
03
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Museum Town

Museum Town

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry