ellie𓃟 has logged 37 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Beauty Inside

The Beauty Inside

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Snow White Murder Case

The Snow White Murder Case

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Domestic Girlfriend

Domestic Girlfriend

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Petty Crime

Petty Crime

2021
×
Edit this entry  
23
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★
Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
2046

2046

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★★½
Edit this entry  
15
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
Body Cam

Body Cam

2020
×
½
Edit this entry  
14
Rent-A-Pal

Rent-A-Pal

2020
×
★★
Edit this entry  
14
Mary Is Happy, Mary Is Happy

Mary Is Happy, Mary Is Happy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Looper

Looper

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Guilty Secret

The Guilty Secret

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

2021
×
★½
Edit this entry  
05
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Go Back

Go Back

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Edit this entry  
01
Hometown Cha-Cha-Cha

Hometown Cha-Cha-Cha

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry