Ellie has logged 17 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
Read the review Edit this entry  
19
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleepover

Sleepover

2004
×
★★½
Edit this entry  
08
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Assassins

Assassins

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry