el ✧ has logged 27 entries for films during January 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry