Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
Edit this entry  
16
Return of Daimajin

Return of Daimajin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
08
Daimajin

Daimajin

1966
×
★★★½
Edit this entry  
31
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Edit this entry  
26
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
Edit this entry  
18
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
Edit this entry  
17
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
Edit this entry  
07
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Edit this entry  
31
Rookie of the Year

Rookie of the Year

1993
×
Edit this entry  
21
Godzilla Singular Point

Godzilla Singular Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Hero Academia: Heroes Rising

My Hero Academia: Heroes Rising

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Godzilla Singular Point

Godzilla Singular Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Howl from Beyond the Fog

Howl from Beyond the Fog

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dragon Ball Z: Dead Zone

Dragon Ball Z: Dead Zone

1989
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mist

The Mist

2007
×
★★
Edit this entry  
01
Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies

Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Angels in the Outfield

Angels in the Outfield

1994
×
★★★
Edit this entry  
18
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★
Edit this entry  
29
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kokoyakyu: High School Baseball

Kokoyakyu: High School Baseball

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★
Edit this entry  
20
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Beast From 20,000 Fathoms

The Beast From 20,000 Fathoms

1953
×
★★★½
Edit this entry  
10
You Can Succeed, Too

You Can Succeed, Too

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry