• Little Women

    ★★★½

  • Me Faire Plaisir

  • Knives Out

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Bohemian Rhapsody

  • We Have Always Lived in the Castle

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Ready Player One

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • The Strangers: Prey at Night

    ★★★½

  • Black Panther

  • Thor: Ragnarok

  • It

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

  • Okja

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Baby Driver

    ★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Doctor Strange

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Suicide Squad

  • Captain America: Civil War

  • Deadpool

  • Certain Women

    ★★

  • Crimson Peak

    ★★★½

  • The Martian

  • Ant-Man

  • Inside Out

  • Jurassic World

  • Avengers: Age of Ultron

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

  • Captain America: The Winter Soldier

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★½

  • Only Lovers Left Alive

    ★★★½

  • The Avengers

  • Neighboring Sounds

    ★½

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Shutter Island

  • Up

  • WALL·E

  • Iron Man

  • Hot Fuzz

    ★★★½

  • Shaun of the Dead

    ★★★½

  • Finding Nemo

  • Chicago

    ★★★½

  • Morvern Callar

    ★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

  • Spirited Away

  • The Matrix

  • The Truman Show

  • The Full Monty

    ★★★★

  • Toy Story

  • The Shawshank Redemption

  • The Lion King

  • Jurassic Park

  • The Silence of the Lambs

  • Desert Hearts

    ★★½

  • Back to the Future