RSS feed for elsiecairns
  • The Invisible Man

    ★★★

  • Onward

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

  • Bombshell

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • The Gentlemen

    ★★★

  • Dark Waters

    ★★★★

  • Richard Jewell

    ★★★½

  • Queen & Slim

    ★★★½

  • Terminator: Dark Fate

  • Guns Akimbo

    ★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Just Mercy

    ★★★½

  • True History of the Kelly Gang

    ★★★½

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Fanatic

    ½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Weathering with You

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Little Joe

    ★★½

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Swallow

    ★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Missing Link

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Bait

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Honey Boy

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • mid90s

    ★★★★

  • Shadow

    ★★★

  • At Eternity's Gate

    ★★★

  • The Favourite

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Upgrade

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Black Panther

  • The Guilty

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • Three Identical Strangers

    ★★★½

  • Eighth Grade

    ★★★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

  • Coco

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Super Size Me 2: Holy Chicken!

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

  • You Were Never Really Here

    ★★★★