Ema has logged 233 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fatale

Fatale

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ava

Ava

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Bikes of Wrath

The Bikes of Wrath

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Serena

Serena

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
I See You

I See You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birth Right

Birth Right

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
White Eye

White Eye

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
After We Collided

After We Collided

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry