Sort by

Emilio has logged 333 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Passengers

Passengers

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evolution

Evolution

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sing

Sing

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eden

Eden

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Neon Bull

Neon Bull

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exile

The Exile

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Yard

The Yard

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Violent

Violent

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry