Emily has logged 88 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Great War

The Great War

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Make Us Dream

Make Us Dream

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Thirteen Days

Thirteen Days

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Up

Up

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★★
Edit this entry  
18
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
Read the review Edit this entry  
31
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Witch in the Window

The Witch in the Window

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Windmill Massacre

The Windmill Massacre

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pulse

Pulse

1988
×
★★½
Edit this entry  
24
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
Triangle

Triangle

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hell House LLC

Hell House LLC

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Braindead

Braindead

1992
×
★★★½
Edit this entry  
13
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Flatliners

Flatliners

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life

2018
×
★★★
Edit this entry