Emily has logged 251 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
White Reindeer

White Reindeer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reunited at Christmas

Reunited at Christmas

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
CMA Country Christmas 2018

CMA Country Christmas 2018

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Shoe Addict's Christmas

A Shoe Addict's Christmas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hope at Christmas

Hope at Christmas

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Merry Matrimony

Merry Matrimony

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Toy Tinkers

Toy Tinkers

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Wish for Wings That Work

A Wish for Wings That Work

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sleigh Bells Ring

Sleigh Bells Ring

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ginger Nutt's Christmas Circus

Ginger Nutt's Christmas Circus

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hector's Hectic Life

Hector's Hectic Life

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
True Boo

True Boo

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Around the Corner

Christmas Around the Corner

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
She's a Good Skate, Charlie Brown

She's a Good Skate, Charlie Brown

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Charlie Brown's Christmas Tales

Charlie Brown's Christmas Tales

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Everlasting

Christmas Everlasting

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jack Frost

Jack Frost

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Switched for Christmas

Switched for Christmas

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Family for Christmas

Family for Christmas

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Donald's Snow Fight

Donald's Snow Fight

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
To Grandmother's House We Go

To Grandmother's House We Go

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pride, Prejudice and Mistletoe

Pride, Prejudice and Mistletoe

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Christmas Next Door

Christmas Next Door

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

1992
×
Read the review Edit this entry  
10
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry