Emily has logged 52 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
After We Collided

After We Collided

2020
×
Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
Edit this entry  
31
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
31
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
25
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
One Direction: This Is Us

One Direction: This Is Us

2013
×
Edit this entry  
14
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
After

After

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Desperados

Desperados

2020
×
★★
Edit this entry  
07
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Larger than Life: The Kevyn Aucoin Story

Larger than Life: The Kevyn Aucoin Story

2017
×
Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Truth and Lies: Jonestown

Truth and Lies: Jonestown

2018
×
Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Edit this entry  
30
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
Edit this entry  
08
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry