Emily has logged 568 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Antebellum

Antebellum

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Am Greta

I Am Greta

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
Edit this entry  
02
Gently Down the Stream

Gently Down the Stream

1981
×
Edit this entry