Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
2 Days in Paris

2 Days in Paris

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Exorcist

The Exorcist

2023
×
Read the review Edit this entry  
22
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tom Petty, Somewhere You Feel Free

Tom Petty, Somewhere You Feel Free

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dave Chappelle: The Closer

Dave Chappelle: The Closer

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The 355

The 355

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Wonka

Wonka

2023
×
Read the review Edit this entry  
05
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Killer

The Killer

×
Read the review Edit this entry  
03
VFW

VFW

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Moon Rising

Black Moon Rising

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ladies of the Evil Dead Meet Bruce Campbell

The Ladies of the Evil Dead Meet Bruce Campbell

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Heathers

Heathers

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat: Annihilation

Mortal Kombat: Annihilation

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Sunday

Sunday

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry