emily has logged 124 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spies Are Forever

Spies Are Forever

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Light of My Life

Light of My Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Falsettos

Falsettos

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry