emily has logged 332 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Love Department

The Love Department

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bachelor Mother

Bachelor Mother

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blessed Event

Blessed Event

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cracked Nuts

Cracked Nuts

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Today We Live

Today We Live

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Made Me a Criminal

They Made Me a Criminal

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Woman Rebels

A Woman Rebels

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
These Amazing Shadows

These Amazing Shadows

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadway Hostess

Broadway Hostess

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bolero

Bolero

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Be Good

Lady Be Good

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Back Street

Back Street

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Something to Sing About

Something to Sing About

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mary Stevens, M.D.

Mary Stevens, M.D.

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl from 10th Avenue

The Girl from 10th Avenue

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shoes

Shoes

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Silver Horde

The Silver Horde

1930
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kept Husbands

Kept Husbands

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dancing Co-Ed

Dancing Co-Ed

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mad Love

Mad Love

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry