emma has logged 87 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
20
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trevor Noah: Son of Patricia

Trevor Noah: Son of Patricia

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Greg Davies: You Magnificent Beast

Greg Davies: You Magnificent Beast

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Twin Town

Twin Town

1997
×
Edit this entry  
19
Waking Ned

Waking Ned

1998
×
Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
½
Edit this entry  
25
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
07
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Edit this entry  
22
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brand New Testament

The Brand New Testament

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
10
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★½
Edit this entry