• In the Heights

    ★★★★

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★★

  • F9

    ★★★★

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★★★★

  • Why Did You Kill Me?

    ★★½

  • Godzilla vs. Kong

    ★★★★

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★★

  • Run

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • After We Collided

    ★½

  • Greenland

    ★★½

  • Hamilton

    ★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Hunt

    ★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Fantasy Island

    ★★½

  • 365 Days

    ½

  • Horse Girl

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Zola

    ★★★★½

  • The Turning

  • Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

    ★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Frozen II

    ★★★½

  • Countdown

    ★★

  • Zombieland: Double Tap

    ★★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Fractured

    ★★★

  • Unbelievable

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • Scary Stories to Tell in the Dark

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Annabelle Comes Home

    ★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★★

  • When They See Us

    ★★★★★

  • Ma

    ★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★★

  • Swallow

    ★★★½

  • Buffaloed

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★½

  • After

  • The Act

  • The Curse of La Llorona

    ½

  • Us

    ★★★★★

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★½

  • Triple Frontier

    ★★★½

  • Down

    ★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Report

    ★★★★½

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★★

  • The Lodge

    ★★★

  • Honey Boy

    ★★★★★