Isobel has logged 257 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Rio, North Zone

Rio, North Zone

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
21
mania

mania

2020
×
Edit this entry  
20
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
Missing Halloween

Missing Halloween

2015
×
Edit this entry  
15
The Life of Death

The Life of Death

2012
×
Edit this entry  
14
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
12
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★½
Edit this entry  
08
An Object at Rest

An Object at Rest

2015
×
Edit this entry  
08
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
06
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
Edit this entry  
03
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
Edit this entry  
02
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Excision

Excision

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Ellie Parker

Ellie Parker

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
17
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Autumn

Autumn

1994
×
Edit this entry  
08
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★
Edit this entry  
05
There's a Man in the Woods

There's a Man in the Woods

2014
×
Edit this entry  
01
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Room 666

Room 666

1982
×
Edit this entry  
29
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★
Edit this entry  
24
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry