Isobel has logged 21 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fake Blond

Fake Blond

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Grounded: Making The Last of Us

Grounded: Making The Last of Us

2013
×
Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Living Dead Girl

The Living Dead Girl

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Ringu

Ringu

1998
×
★★½
Edit this entry  
22
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Edit this entry  
14
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Shadow of the West

The Shadow of the West

1986
×
Edit this entry  
12
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Babilônia 2000

Babilônia 2000

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry