Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Edit this entry  
26
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★
Edit this entry  
26
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
25
That Forsyte Woman

That Forsyte Woman

1949
×
★★★★
Edit this entry  
24
Woman Chases Man

Woman Chases Man

1937
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Story of Temple Drake

The Story of Temple Drake

1933
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Stranger's Return

The Stranger's Return

1933
×
★★★
Edit this entry  
23
Too Many Husbands

Too Many Husbands

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Valley of Decision

The Valley of Decision

1945
×
★★★★
Edit this entry  
22
You Gotta Stay Happy

You Gotta Stay Happy

1948
×
★★★
Edit this entry  
22
Two of Us

Two of Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Perfect Specimen

The Perfect Specimen

1937
×
★★★
Edit this entry  
21
Wise Girl

Wise Girl

1937
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Edit this entry  
19
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Splendor

Splendor

1935
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mad Miss Manton

The Mad Miss Manton

1938
×
★★★
Edit this entry  
18
Woman Hater

Woman Hater

1948
×
★★★★
Edit this entry  
18
Remember?

Remember?

1939
×
★★
Edit this entry  
17
The Richest Girl in the World

The Richest Girl in the World

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
My Sister Eileen

My Sister Eileen

1942
×
★★★½
Edit this entry  
16
Olivia

Olivia

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dinner at Eight

Dinner at Eight

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
14
We Were Dancing

We Were Dancing

1942
×
★★★
Edit this entry  
13
Men Are Not Gods

Men Are Not Gods

1936
×
★★★
Edit this entry  
13
Merrily We Live

Merrily We Live

1938
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Woman of Distinction

A Woman of Distinction

1950
×
★★★½
Edit this entry  
11
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mrs. Parkington

Mrs. Parkington

1944
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★½
Edit this entry  
10
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blossoms in the Dust

Blossoms in the Dust

1941
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★
Edit this entry  
09
My Love Came Back

My Love Came Back

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Edit this entry  
09
These Three

These Three

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Edit this entry  
08
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★
Edit this entry  
08
Paid

Paid

1930
×
★★½
Edit this entry  
07
The Opposite Sex

The Opposite Sex

1956
×
★★
Edit this entry  
06
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Adventure

Adventure

1945
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blondie Johnson

Blondie Johnson

1933
×
★★½
Edit this entry  
04
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Julia Misbehaves

Julia Misbehaves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★
Edit this entry  
03
The More the Merrier

The More the Merrier

1943
×
★★★★★
Edit this entry