• The Richest Girl in the World

    The Richest Girl in the World

    ★★★½

    I am a big fan of short movies but I would have really appreciated for this movie to be at least 5 minutes longer because...HUH?

  • Dinner at Eight

    Dinner at Eight

    ★★

    too many men. the whole movie should have just been about billie burke organising the dinner.

  • Random Harvest

    Random Harvest

    ★★★★★

    marry me greer garson

  • These Three

    These Three

    ★★★½

    Martha still a lesbian even if they tried to make it straight idc

  • Old Acquaintance

    Old Acquaintance

    ★★★★

    that was very gay of them

  • The Smiling Lieutenant

    The Smiling Lieutenant

    ★★★★

    why doesn't every film have a gay makeover musical sequence?

  • When Ladies Meet

    When Ladies Meet

    ★★★★½

    i think we ALL agree that joan and greer should have ended up together

  • Her Cardboard Lover

    Her Cardboard Lover

    ★★

    Two men fighting over which one of them is the bigger creep basically 🤮 Norma sweetie I'm so sorry

  • Four's a Crowd

    Four's a Crowd

    ★★★

    5 stars for rosalind and olivia holding hands minus 2 stars for the existence of men

  • Gold Diggers of 1933

    Gold Diggers of 1933

    ★★★★

    trixie was very clearly a lesbian

  • Man-Proof

    Man-Proof

    ★★★½

    Make a version where Mimi and Elizabeth fall in love and I give it 5 stars

  • Johnny Guitar

    Johnny Guitar

    ★★★★

    damn ma. emma could have just told vienna she was into her without doing all that and planning to have her killed.