Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Read the review Edit this entry  
19
Yentl

Yentl

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meet Julie

Meet Julie

1987
×
Read the review Edit this entry  
12
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Reagans

The Reagans

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Jerrod Carmichael: 8

Jerrod Carmichael: 8

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
All About a Girl

All About a Girl

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
07
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
All About a Girl

All About a Girl

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Think About This

Think About This

1999
×
Edit this entry  
03
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
There Are Monsters

There Are Monsters

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Supermensch: The Legend of Shep Gordon

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Buster & Chauncey's Silent Night

Buster & Chauncey's Silent Night

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hebrew Hammer

The Hebrew Hammer

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trapped in Paradise

Trapped in Paradise

1994
×
★★
Edit this entry  
16
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Edit this entry  
16
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Connie and Carla

Connie and Carla

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burnt

Burnt

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
02
Serenity

Serenity

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry