Theo has logged 42 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Villain

Villain

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Buried

Buried

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Away

Away

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Football Factory

The Football Factory

2004
×
★★½
Edit this entry  
23
Palmer

Palmer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
22
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Splinter

Splinter

2008
×
★★
Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Monster

Monster

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Daredevil

Daredevil

2003
×
Read the review Edit this entry  
03
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry