ena has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

National Theatre Live: Angels In America — Part Two: Perestroika

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Edit this entry  
22
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Mainstream

Mainstream

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Open Range

Open Range

2003
×
Edit this entry  
06
Queercore: How to Punk a Revolution

Queercore: How to Punk a Revolution

2017
×
Edit this entry  
06
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
24
Merry Madagascar

Merry Madagascar

2009
×
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
My Hero Academia: World Heroes' Mission

My Hero Academia: World Heroes' Mission

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shane

Shane

1953
×
Edit this entry  
06
Fantastic Four

Fantastic Four

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dreamworks Spooky Stories

Dreamworks Spooky Stories

2012
×
Edit this entry  
28
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
Edit this entry  
26
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★
Edit this entry