Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hot Shots!

Hot Shots!

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Beyond Titanic

Beyond Titanic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Road

The Road

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
1

1

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jamaica Inn

Jamaica Inn

1939
×
★★★★
Edit this entry  
19
The China Syndrome

The China Syndrome

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Natural

The Natural

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Lost Treasures of Egypt

Lost Treasures of Egypt

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
ReMastered: The Miami Showband Massacre

ReMastered: The Miami Showband Massacre

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Final Countdown

The Final Countdown

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
24
True Lies

True Lies

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Edit this entry  
17
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★½
Edit this entry