Sort by

Jonathan has logged 187 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Girl Model

Girl Model

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★½
Edit this entry  
15
Major League

Major League

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Super Troopers

Super Troopers

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★
Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
JFK

JFK

1991
×
★★½
Edit this entry  
27
Stripes

Stripes

1981
×
★★★★
Edit this entry  
25
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Cider House Rules

The Cider House Rules

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Came in from the Cold

The Spy Who Came in from the Cold

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Senna

Senna

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Everything or Nothing

Everything or Nothing

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Central Park Five

The Central Park Five

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Room 237

Room 237

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry