Sort by

Jonathan has logged 16 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
19
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry