Favorite films

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • Dolls

  Dolls

  ★★★★

  Bu kadar depresif olunacak ne vardı be dedem...

 • Malena

  Malena

  ★★½

  "Gerçeği imgeleştirmek sanatın gücüyle olanaklıdır."
  Geçenlerde bir yerde görmüştüm bu sözü. Bu filmde de faşist Mussolini İtalyası bariz olarak imgeleştirilmeye çalışılıyor fakat imge denilen kavram sinema sanatında genellikle soyutu somuta çevirmeye çalışırken yer yer ipin ucunu kaçırabiliyor.
  Bazı filmlerde bu izleyiciyi huzursuz eden anlamsız bir bütüne dönüşürken bazı filmlerde de imge tamamen somutlaşarak asıl anlamından uzaklaşıyor.

  Malenada da her şey o kadar somutlaşmış ki ortada Monica Belluci'nin bedeninin anlamın başrolü haline gelmesinden başka bir şey göremedim. Kadının toplumsal cinsiyet sosyolojisindeki rolünü bu kadar kötü anlatması da iyice keyfimi kaçırdı.
  En nihayetinde başrolün Monica Belluci olmaması halinde puanının yarı yarıya düşeceği bir film ortaya çıkmış.

Popular reviews

More
 • I'm Thinking of Ending Things

  I'm Thinking of Ending Things

  ★★★★★

  This review may contain spoilers. I can handle the truth.

  Hayatı boyunca çiftlikteki evinde adeta kurtlandığını fark etmeyen bir domuz gibi yaşayan travmatik geçmişli nerd bir temizlikçinin yarattığı hayali kız arkadaşıyla olan macerası. Çok duygulu bir filmdi. Adını veremediğim o duyguyu en son Mulholland Drive izlerken hissettmiştim, demek istediğim bu filmi izlediğime o kadar mutluyum ki iyi ki varsın Charlie Kaufman...

  Bazen düşünceler hakikate ve gerçekliğe eylemden daha yakındır.

 • Ethos

  Ethos

  ★★★

  Sinematik değerler açısından türkiye tarihinin en iyi dizisi olabilir sinematografi, oyunculuklar, dramaturji çok iyiydi. Hatta o kadar gerçekçiydi ki psikiyatri stajımda bir hastam vardı bire bir aynı Meryem gibiydi profesör hocamla hastanın konuşmasını izlerken de bu dizide hissettiklerimi yaşamıştım, senaristler bu açıdan profesyonel psikiyatrik destek almış olabilir yazdıkları diyaloglar için.

  Kırdığım puanların sebebi ise şu, dizide toplumumuza püri pak bir ayna tutulmuş olabilir ama bu karakterizasyonu bu kadar steril yapmalarının sebebi neydi ya? 90 dakikalık filmlerde bile karakterler devinim halindeler…