george f has logged 39 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
Edit this entry  
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Deuce Bigalow: Male Gigolo

Deuce Bigalow: Male Gigolo

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Alibi

The Alibi

2006
×
Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Box

The Box

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
17
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
15
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The New World

The New World

2005
×
★★½
Edit this entry  
13
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In & Out

In & Out

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
Edit this entry  
09
Krippendorf's Tribe

Krippendorf's Tribe

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Passion

Passion

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Starman

Starman

1984
×
Edit this entry  
03
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
Edit this entry