• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★½

  • Jungle Cruise

    ★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Luca

    ★★★★

  • Loki

  • Cruella

    ★★★½

  • The Falcon and the Winter Soldier

    ★★★★

  • Moxie

    ★★

  • Space Sweepers

    ★★★

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Prom

    ★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Love and Monsters

    ★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Minari

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Charlie's Angels

  • Let It Snow

    ★★½

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Wine Country

    ★★

  • Plus One

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • The Peanut Butter Falcon

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • The Favourite

  • To All the Boys I've Loved Before

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • Christopher Robin

  • Set It Up

    ★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★★

  • Tag

    ★★★

  • Us and Them

    ★★★½

  • Candy Jar

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Little Forest

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

  • Searching

    ★★★★½

  • The Post

  • It

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • Okja

    ★★★★

  • Bad Genius

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • Columbus

  • Thoroughbreds

    ★★★★

  • Black Mirror: San Junipero

    ★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Me Before You

    ★½

  • The Handmaiden

  • How to Be Single

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

  • Reply 1988

    ★★★★★

  • The Beauty Inside

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Love, Rosie

    ★★★½

  • The Imitation Game

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

  • About Time

    ★★

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • The Thieves

  • The Hunger Games

  • Young Adult

    ★★½