• Fantasia

  • Pinocchio

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Rainbow Dance

  • Allegretto

  • Composition in Blue

  • Gold Diggers of 1935

    ★★★★

  • Circles

  • The Blood of a Poet

    ★★★½

  • Un Chien Andalou

  • Man with a Movie Camera

  • Ghosts Before Breakfast

  • Inflation

  • The Starfish

  • The Seashell and the Clergyman

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • Metropolis

  • The General

    ★★★★½

  • Film Study

  • Battleship Potemkin

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • Diagonal Symphony

  • Ballet Mécanique

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Rhythm 23

  • Nosferatu

    ★★★

  • Rhythm 21

  • The Birth of a Nation

    ★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

  • What Happened on Twenty-Third Street, New York City

  • The Kiss

  • Sandow

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Annabelle Serpentine Dance

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Traffic Crossing Leeds Bridge