Deirdre has logged 129 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Elle

Elle

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Room

The Room

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alien Resurrection

Alien Resurrection

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alien³

Alien³

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Free Zone

Free Zone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chocolat

Chocolat

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry