emma has logged 72 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
South

South

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Father of the Bride

Father of the Bride

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Big City Blues

Big City Blues

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tarnation

Tarnation

2003
×
Read the review Edit this entry  
30
Parting Glances

Parting Glances

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night Nurse

Night Nurse

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Footlight Parade

Footlight Parade

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice

Alice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Roger & Me

Roger & Me

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beau

Beau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spellbound

Spellbound

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Chase

The Chase

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry