Eric has logged 44 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Take Me Out

Take Me Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Local Legends

Local Legends

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Serenity

Serenity

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pasolini

Pasolini

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry