erica has logged 139 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
10 giorni con Babbo Natale

10 giorni con Babbo Natale

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
18
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
Edit this entry  
09
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
01
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
04
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Bad Tales

Bad Tales

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Edit this entry  
21
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★½
Edit this entry  
04
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
03
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Edit this entry  
01
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bao

Bao

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry