Sort by

Eric D. has logged 376 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Buck Privates

Buck Privates

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joe

Joe

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Splash

Splash

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
17
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
Edit this entry  
14
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★½
Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
13
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
Edit this entry  
12
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Little Chickadee

My Little Chickadee

1940
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Popeye

Popeye

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★½
Edit this entry  
08
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
07
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★
Edit this entry  
05
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
03
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
8MM

8MM

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★½
Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
After Hours

After Hours

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry