• Scream

    ★★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★½

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★

  • Don't Look Up

    ★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Malignant

    ★★★½

  • F9

    ★★½

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★

  • Freaky

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Time

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Hustlers

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Spider-Man: Far From Home

    ★★★½

  • Child's Play

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • The Lodge

    ★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • In Fabric

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

  • Her Smell

    ★★★★

  • Widows

    ★★★½

  • The Chambermaid

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • Giant Little Ones

    ★★★½

  • Greta

    ★★★

  • Vox Lux

    ★★½

  • Suspiria

  • A Star Is Born

    ★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★½

  • First Man

    ★★

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★½

  • Crazy Rich Asians

    ★★★★

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★★½

  • Uncle Drew

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • 3 Faces

    ★★★★

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Rafiki

    ★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★½

  • Duck Butter

    ★★