Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
Edit this entry  
26
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★½
Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Aliens in the Attic

Aliens in the Attic

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
07
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Edit this entry