ERIN has logged 123 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
01
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
04
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tape

Tape

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
01
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Courier

The Courier

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Reefer Madness: The Movie Musical

Reefer Madness: The Movie Musical

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tape

Tape

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Cameraman

The Cameraman

1928
×
★★★½
Edit this entry  
03
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★
Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
26
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★½
Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry