• Wildlife

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • The Kindergarten Teacher

    ★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • What Keeps You Alive

    ★★

  • Paddington 2

    ★★★

  • Veronica

    ★★★

  • England Is Mine

    ★★½

  • Megan Leavey

    ★★★½

  • Good Time

    ★★★½

  • The Rider

    ★★★★★

  • It Comes at Night

    ★★★★

  • Dave Made a Maze

    ★★★★

  • Ordinary World

    ★★

  • Suicide Kale

    ★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★

  • Batman: The Killing Joke

    ★★★½

  • Your Name.

    ★★★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Money Monster

    ★★

  • Sing Street

    ★★★

  • Chi-Raq

    ★★★★½

  • Into the Forest

    ★★½

  • Steve Jobs

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Anomalisa

    ★★★

  • The Lobster

    ★½

  • Long Way North

    ★★★★

  • Green Room

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★

  • A Most Violent Year

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★½

  • Song of the Sea

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Get on Up

    ★★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★★

  • Stage Fright

    ★★

  • Rudderless

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Boy & the World

    ★★★★

  • Enemy

    ★★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★½

  • Pacific Rim

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★

  • The Bling Ring

    ★★★½

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • The Spectacular Now

    ★★★½

  • Zero Dark Thirty

    ★★★½

  • Ernest & Celestine

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Hitchcock

    ★½

  • Would You Rather

    ★½

  • Thanks for Sharing

    ★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★½

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★

  • Sinister

    ★★

  • Weekend

    ★★★★½

  • Shame

    ★★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

    ★★★★

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★½