• The Talented Mr. Ripley

    ★★½

  • But I'm a Cheerleader

    ★★★

  • Notting Hill

    ★★

  • The Prince of Egypt

    ★★★½

  • Meet Joe Black

    ★★★½

  • Blade

    ★★★

  • The Truman Show

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★

  • Chasing Amy

    ★★★★½

  • Selena

    ★★★

  • Insomnia

    ★★★

  • Ace Ventura: When Nature Calls

    ★★

  • Ed Wood

    ★★★

  • Ace Ventura: Pet Detective

    ★★★½

  • Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★

  • Tombstone

    ★★★½

  • Cronos

    ★★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★½

  • Ocean Waves

    ★★★

  • Indecent Proposal

    ★★★

  • Fire in the Sky

    ★★★½

  • Chaplin

    ★★★★

  • Candyman

    ★★★★

  • Porco Rosso

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★½

  • Tie Me Up! Tie Me Down!

    ★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★

  • The Land Before Time

    ★★★★½

  • Gorillas in the Mist

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★

  • La Bamba

    ★★★★

  • Some Kind of Wonderful

    ★★★½

  • Platoon

    ★★★

  • When the Wind Blows

    ★★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • After Hours

    ★★★½

  • Stop Making Sense

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • Rock & Rule

    ★★★★

  • Fire and Ice

    ★★★★½

  • The Last Unicorn

    ★★★★½

  • The Plague Dogs

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Son of the White Mare

    ★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★★

  • Time Bandits

    ★★½

  • The Elephant Man

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★★

  • Elvis

    ★★★

  • Watership Down

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★

  • The Hobbit

    ★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★

  • Eraserhead

  • Taxi Driver

    ★★

  • Trilogy of Terror

    ★★★½

  • The Wicker Man

    ★★★★

  • Badlands

    ★★½

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★½

  • The Train

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • King Creole

    ★★★