• The Rider

    The Rider

    ★★★★★

    “Apollo got hurt so we had to put him down today... It’s not fair to the horse. He can’t run and play and do the things he likes to do... You know I got hurt like Apollo did, but I’m a person so I got to live. If any animal around here got hurt like I did we’d have to put him down. I believe God gives each of us a purpose. A horses is to run, and a cowboys is to ride...”

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★★½

    I haven't come up with a cool name for these movies that are just extremely intense fight scenes between couples yet, but it is like one of my favorite sub genres. Growing up with divorced parents, the intricacies of romantic relationships displayed on screen never fails to pull me in, especially ones that highlight the differences between men and women. I always find myself pausing the movie to sus out the problem, to decide whos right and wrong and just enjoy the challenge of…

  • The Train

    The Train

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The Best Parts of "The Train"

    - The entire first scene. "You won't convince me you are cynical, I know what these paintings mean to you...
    - Every single zoom shot.
    - The very real bombing of the railyard.
    - The train engine racing to get under a bridge and out of fire from an ally plane.
    - The townspeople holding a banner over the town name on the side of the water tower.
    - Labiche telling Jeanne Moreau "These paintings…

  • Flipped

    Flipped

    ★★★★½

    I can't express how much I believe everyone should watch this movie. It's about the dissonance between Juli and Bryce's budding relationship, but also about their childhood. It shows us both of their families, both their friends, and how hard it is to do the right thing, and feel the same things at the same time. There's so much unnecessary subtly in this movie. About the ideas Bryce's family pushes onto him, about Juli's mother and fathers financial problems. It takes some really big issues and puts it through…

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

    If I needed to describe this movie with one word, it would be satisfying. I worship the writers of this script, because it really is marvelous. There are SO many recurring jokes, and EVERY one of them works so well. I'm not usually a fan of comedy but this movie is just so damn funny. The only problem with the script is an interesting narrative coda towards the middle, but I think its more an irregular factor than negative. I like to…

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Love... A concept that cannot be described by one person. An idea that you must feel for yourself to truly understand... One that we can only try to explain through our infinite forms of communication, television, books, art. And I think "Her" does a pretty great job.

    This movie attempts to bring us closer to an understanding of the word love through the intricacies of Theodore's life. His divorce, his dating attempts, through his friends marriage, and his newfound love in the…

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★★★

    Stylistically and narratively brilliant. Packs so much into such a short time and really squeezes everything it can out of the body-switching trope. The animation is really breathtaking, and some of the imagery during the split-screen moments will leave you heartbroken. 
    The music is simply brilliant, and there are several times I was almost moved to tears simply because of how well this movie works with what the audience is hearing. It masters the building of suspense, even between its smaller moments.…

  • My Life as a Zucchini

    My Life as a Zucchini

    ★★★½

    Of all the animated movies I've watched recently, this one particularly felt like it was more for kids. Granted, the topics it discusses (murder, mental illness, and most prominently, becoming an orphan), are not small topics. But it approaches them in a way that seemed tailored toward a younger audience. Nevertheless its still an adorable movie, one I quite enjoyed, and may even rewatch upon occasion. 

    The art style takes some getting used to, with obnoxious colors and odd shaped…

  • Grave of the Fireflies

    Grave of the Fireflies

    ★★★★

    If you're into animation at ALL, chances are you've heard this title passed around. It is widely regarded as the pinnacle of heart-wrenching movies. Ones that will leave you shattered and broken. And for me, it did not disappoint. 

    It took me a while to get engaged. The first 30 minutes are mostly set up for the rest of the film, but after getting attached to these characters, and living their tragedy with them, I couldn't look away. 

    Seita's breakdowns were quite emotional for…

  • The Last Unicorn

    The Last Unicorn

    ★★★★½

    There's an atmosphere around this movie that I just can't seem to place. The dense writing, the hand-drawn, breathtaking art, it all fits together to bring us this dreamlike fantasy movie.

     The animation itself, sparkling and vibrant at times, can also be extremely dark and foreboding. The painted backdrops make the story seem even more fairy-tale-like, almost as though you're reading the story off the pages of a book. Very unique in that regard.

    The pacing is the only fault I have…

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    I'll apologize in advance, this review holds nothing but praise for this film. If you don't want to read several paragraphs on why this is the best superhero movie ever, just skip on over this review. In my opinion though, this movie deserves the praise, so let's get into it. 

    This is a passion film. Every single thing about this film is great. You can tell everyone involved believed in it, and had something to add. In a world where there's a new…

  • I Lost My Body

    I Lost My Body

    ★★★★★

    At its core, this is a story about finding oneself. Two stories are taking place here. One is of a hand, severed from its body, journeying across the streets and subways of Paris, longing to feel whole again. The other is of a boy (Naoufel), who comes from a broken home, struggling to battle the hardships of adult life. As Naoufel finds love in a young girl, he begins to ask the existential question about the world. Why are we here? Who are…