2020

ERIN ERIN’s year in review

Highest rated films

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★½

  • The New Mutants

    ★★★½

  • Her

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    ★★★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • The Patriot

    ★★★★★

  • Primal

    ★★★★★

  • Inception

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★½

  • Enemy

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 159 Films watched
  • 13.2 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Bombshell

Jan 5

Last Film

Soul

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
107 films
Thriller
35 films
Comedy
33 films
Horror
23 films
Sci Fi
22 films
Fantasy
22 films
Action
20 films
Romance
20 films
Animation
20 films
Adventure
20 films
USA
134 films
UK
30 films
Canada
17 films
France
15 films
Japan
6 films
Germany
6 films
Ireland
4 films
Spain
4 films
Belgium
3 films
Australia
3 films
English
149 films
French
17 films
Spanish
12 films
German
8 films
Japanese
7 films
Italian
5 films
Korean
4 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 24

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ERIN’s most liked review

Her

★★★★★

Love... A concept that cannot be described by one person. An idea that you must feel for yourself to truly understand... One that we can only try to explain through our infinite forms of communication, television, books, art. And I think "Her" does a pretty great job.

This movie attempts to bring…

More reviews

ERIN’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Chernobyl
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Stardust
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Inception
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Linda McCartney Story
Average weighted rating:

2.8

Films ERIN watched in 2020

  • Soul
  • It's a Wonderful Life
  • Midnight in Paris
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Close Encounters of the Third Kind
  • Taxi Driver
  • Sound of Metal
  • Happiest Season
  • Mulan
  • Superbad
  • David Bowie: Finding Fame
  • Stardust
  • Song of the Sea
  • Would You Rather
  • Pirates of the Caribbean: At World's End
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Wolfwalkers
  • Wildlife
  • Her
  • Sinister
  • You Should Have Left
  • Bad Hair
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Hobbit
  • The Fountain
  • Half Nelson
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Mustang
  • Cronos
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Veronica
  • A Nightmare on Elm Street
  • Hitchcock
  • Psycho
  • Kiki's Delivery Service
  • Tokyo Godfathers
  • Persepolis
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The New Mutants
  • Tenet
  • Bill & Ted Face the Music
  • The Butterfly Effect
  • Hellboy II: The Golden Army
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • Anomalisa
  • Whiplash
  • Your Name.
  • Hellboy
  • The Kindergarten Teacher
  • Nightcrawler
  • The Triplets of Belleville
  • The Linda McCartney Story
  • My Life as a Zucchini
  • Incendies
  • Grave of the Fireflies
  • Into the Forest
  • Primal
  • It's Such a Beautiful Day
  • Boy & the World
  • Drive
  • Splice
  • Shame
  • Burning
  • Palm Springs
  • Chernobyl
  • Candyman
  • The Wicker Man
  • Vox Lux
  • Blindspotting
  • Control
  • Watership Down
  • Get on Up
  • Doctor Sleep
  • The Shining
  • Gone Girl
  • Ace Ventura: When Nature Calls
  • Ace Ventura: Pet Detective
  • The Lodge
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • 9
  • Selena
  • The Patriot
  • The Host
  • Django Unchained
  • Moonlight
  • Green Room
  • Yellow Submarine
  • Super
  • It Comes at Night
  • Constantine
  • Inside Llewyn Davis
  • Blue Valentine
  • A Most Violent Year
  • The Spectacular Now
  • La Bamba
  • The Place Beyond the Pines
  • Ordinary World
  • The Truman Show
  • The Prince of Egypt
  • There Will Be Blood
  • I Love You Phillip Morris
  • Stranger Than Fiction
  • Gorillas in the Mist
  • The Tree of Life
  • Blade Runner
  • Inception
  • Dallas Buyers Club
  • The Bling Ring
  • Wild Rose
  • Sorry to Bother You
  • Luce
  • Megan Leavey
  • The Art of Self-Defense
  • Enemy
  • Chaplin
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Steve Jobs
  • Sing Street
  • The Wolf of Wall Street
  • Meet Joe Black
  • Chapter 27
  • Crash
  • King Creole
  • mid90s
  • Elvis
  • Good Time
  • The House That Jack Built
  • (500) Days of Summer
  • Yes Man
  • Onward
  • Once Were Brothers: Robbie Robertson and The Band
  • Spotlight
  • Girl, Interrupted
  • Tombstone
  • Love & Mercy
  • The Invisible Man
  • The Lobster
  • Horse Girl
  • Children of Men
  • Zero Dark Thirty
  • Brokeback Mountain
  • Mad Max: Fury Road
  • Donnie Darko
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Sonic the Hedgehog
  • The Turning
  • Money Monster
  • Just Mercy
  • Annihilation
  • 1917
  • The Talented Mr. Ripley
  • Moon
  • Under the Silver Lake
  • We Need to Talk About Kevin
  • The Souvenir
  • The Social Network
  • Bombshell

World map

Highly rated films ERIN is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Quo vadis, Aida?
  • Mangrove
  • My First Summer

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more