2021

ERIN ERIN’s year to date

Highest rated films

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Malcolm & Marie

    ★★★★½

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Pacific Rim

    ★★★★★

  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

    ★★★★★

  • Castle in the Sky

    ★★★★★

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★★

  • A.I. Artificial Intelligence

    ★★★★★

  • Signs

    ★★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★★★

  • Blindspotting

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • Weathering with You

    ★★★★★

  • Minding the Gap

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 119 Films watched
  • 19.8 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Brick

Jan 1

Most Watched

Tape

3 times

A Quiet Place Part II

twice

Weathering with You

twice

Blindspotting

twice

Train to Busan

twice

Last Film

Children of the Sea

Jun 15

Genres, countries & languages

Drama
72 films
Comedy
38 films
Animation
28 films
Romance
25 films
Fantasy
24 films
Adventure
23 films
Family
20 films
Thriller
17 films
Action
14 films
Horror
13 films
USA
80 films
Japan
19 films
UK
17 films
France
10 films
Canada
4 films
China
3 films
Germany
3 films
South Korea
2 films
Ireland
2 films
Luxembourg
2 films
English
92 films
Japanese
20 films
French
7 films
Spanish
7 films
German
6 films
Korean
4 films
Portuguese
3 films
Italian
3 films
Swedish
3 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

ERIN’s most liked review

Malcolm & Marie

★★★★½

I haven't come up with a cool name for these movies that are just extremely intense fight scenes between couples yet, but it is like one of my favorite sub genres. Growing up with divorced parents, the intricacies of romantic relationships displayed on screen never fails to pull me in, especially ones that highlight…

More reviews

ERIN’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Stop Making Sense
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Blade: Trinity
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Spirited Away
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Suicide Kale
Average weighted rating:

3.2

Films ERIN watched in 2021

  • Children of the Sea
  • Ponyo
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Porco Rosso
  • The Cat Returns
  • Castle in the Sky
  • But I'm a Cheerleader
  • Lords of Dogtown
  • Bo Burnham: Inside
  • A Quiet Place Part II
  • A Quiet Place Part II
  • Weathering with You
  • Booksmart
  • Waking Life
  • Pacific Rim
  • Blindspotting
  • Train to Busan
  • Minding the Gap
  • Ernest & Celestine
  • My Dinner with Andre
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Steven Universe: The Movie
  • Tape
  • Signs
  • (500) Days of Summer
  • The Land Before Time
  • Minari
  • The Courier
  • The Father
  • Raya and the Last Dragon
  • Kung Fu Hustle
  • The Rider
  • The Departed
  • I Care a Lot
  • Reefer Madness: The Movie Musical
  • Tape
  • The Cameraman
  • Stage Fright
  • Train to Busan
  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension
  • Nomadland
  • England Is Mine
  • Under the Silver Lake
  • Ed Wood
  • Nomadland
  • Blindspotting
  • The Elephant Man
  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Aniara
  • The Wind Rises
  • When Marnie Was There
  • Time Bandits
  • Ocean Waves
  • Promising Young Woman
  • Wolfwalkers
  • My Neighbor Totoro
  • Howl's Moving Castle
  • After Hours
  • From Up on Poppy Hill
  • Weathering with You
  • Platoon
  • Notting Hill
  • Shutter Island
  • Spirited Away
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Shaun of the Dead
  • Tape
  • Tales from Earthsea
  • Princess Mononoke
  • Suicide Kale
  • Malcolm & Marie
  • Before Midnight
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Judas and the Black Messiah
  • Thanks for Sharing
  • When Harry Met Sally...
  • Chasing Amy
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • The Young Girls of Rochefort
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Blade: Trinity
  • Blade II
  • Blade
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Stop Making Sense
  • Fire in the Sky
  • GoodFellas
  • The Train
  • What's Eating Gilbert Grape
  • The Kid
  • Chi-Raq
  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
  • Paris, Texas
  • Flipped
  • Insomnia
  • The Majestic
  • Eraserhead
  • Taste of Cherry
  • Days of Heaven
  • Modern Times
  • Badlands
  • Harold and Maude
  • Fish Tank
  • Bacurau
  • Harold and Maude
  • Weekend
  • What Keeps You Alive
  • Some Kind of Wonderful
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Rudderless
  • Boyhood
  • Batman: The Killing Joke
  • Paddington 2
  • Paddington
  • Indecent Proposal
  • Spree
  • Brick

World map

Highly rated films ERIN is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Joji
  • CODA
  • In The Heights
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more